تبلیغ مذهب غیرشیعه و بی‌توجهی به تازه‌مسلمانان شیعه در شبکه آی فیلم!

بسم الله الرحمن الرحیم
(1) ابتدا این خبر را بخوانید:
بعد از انقلاب 50 میلیون نفر در جهان شیعه شدند
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در مراسم رونمایی از نرم افزار هوشمند درایة الثقلین که ـ سه شنبه 30 مهرماه ـ در محل مجمع جهانی قم برگزار شد، گفت: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در طول 24 سال در خدمت‌گزاری به پیروان اهل بیت (ع)  اهداف بالا و ارزشمندی را دنبال می‌کند.
«حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن اختری» با بیان اینکه یکی از اهداف مجمع جهانی اهل بیت(ع) سازماندهی شیعیان در کل جهان است ادامه داد: در حدود 300 میلیون شیعه در جهان داریم که علاوه بر این تعداد 50 میلیون بعد از انقلاب اسلامی ایران در ظرف 34 سال، شیعه شدند.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: مجمع جهانی اهل بیت(ع) با 360 مؤسسه اسلامی و شیعی در دنیا در ارتباط است و 3000 مبلغ از مبلغان بومی که از حوزه‌های علمیه فارغ التحصیل شده و به کشورهای خود برگشته‌اند را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.))

(2) و اما سخن اصلی: یکی از روش‌هایی  که می‌تواند  در تشویق و ترغیب پیروان ادیان دیگر و یا حتی مسلمانان غیرشیعی، به مذهب تشیع  بسیار مؤثر باشد ساخت برنامه‌های مستند تلویزیونی از افرادی است که مسلمان شیعی شده‌اند. این که تازه‌مسلمانان شیعی در ابتدا چه دینی داشته‌اند؟ چه مسیری را طی کرده‌اند؟ دلیل گرایش آنان به شیعه چه بوده است؟ و چه کتب و مطالبی در آنان تأثیر گذاشته است تا دین خود را عوض کنند هم نقش مفیدی در تقویت اعتقادات جوانان جامعه امروز ایران ـ که بیشتر تحت تأثیر فیلم و هنر هستند تا کتاب و منبر!! ـ دارد و هم در ترغیب دیگران بسیار مؤثر است، علی الخصوص که با استفاده از فضای مجازی و سایت‌هایی مثل یوتیوب می‌توان به طرز گسترده‌ای این قیبل مستندات را به طور گسترده پخش کرد و به تبلیغ هدفمند شیعه در جوامع دیگر پرداخت.
برنامه‌های مختلفی هم در همین راستا ساخته شده که البته بسیار محدود و با گذشت زمان کمرنگ بوده است، اما آنچه باعث نگارش این چند سطر شده است، پخش دو برنامه از شبکه‌های تلویزیونی ایران است که در گیرنده‌های دیجیتال قابل مشاهده است: یکی برنامه «طلوعی از مغرب» که از شبکه سوم سیما پخش می‌شود و دیگری برنامه «سفر من به اسلام (رحلتی الی الاسلام)» که از شبکه آی فیلم پخش می‌شود.
برنامه «طلوعی از مغرب»  که مدتی است پخش می‌شود تقریباً برنامه حساب‌شده و مناسبی است و جا دارد از تهیه‌کننده این برنامه تقدیر شود. در یکی از قسمت‌های این برنامه شخص تازه‌مسلمانی به نام کریگ درباره مسلمان شدن خود و این که اول سنی مذهب بوده و بعد شیعه شده است سخنانی را به صراحت می‌گوید که بسیار بسیار دلنشین و نشان از گرایش با تحقیق و عالمانه این شخص به مذهب شیعه دارد. او می‌گوید: «من از مکتب اهل سنت به مذهب شیعه دراومدم. اونچه عمدتاً از اهل بیت و از شیعه فهمیدم از طریق خوندن و مطالعه حقایق تاریخی بود. چون خود من در اولین مدرکم در رشته تاریخ یک پایان‌نامه در مورد تاریخ ارائه دادم، لذا به خوبی میتونم درگیر مطالعات تاریخی بشم. به این ترتیب در مورد بی‌عدالتی‌هایی که در حق اهل بیت علیه‌السلام شده بود مطالبی خوندم. مخصوصاً بی‌عدالتی‌هایی که از سوی برخی اصحاب خاص پیامبر (ص) صورت گرفته بود.
بی‌عدالتی‌هایی که در مورد حضرت فاطمه زهرا (س) انجام داده بودند، ظلم‌هایی که در مورد ایشون روا داشته شده بود، بدرفتاری‌هایی که با ایشون و با اهل بیت علیهم‌السلام کرده بودند، اون حقایق برای من بی‌نهایت تکان‌دهنده بود. واقعیت‌هایی که از سوی برادران و خواهران اهل سنت ما زیاد در موردشون صحبت نمی‌شه. حقایقی که برای من ندای بیدارکننده کمرشکنی بود. به نظر من اینطور به نظر می¬رسید که بعضی از صحابه به جای اینکه به فکر حفظ اسلام ناب باشند، بیشتر تشنه قدرت بودند. در حالی که وقتی شما به زندگی اهل بیت (ع) نگاه می-کنید به وضوح میتونید پاکی، اخلاص و مظلومیت رو ببینید و هر کسی که به دنبال حقیقت باشه میتونه اینها رو آشکارا در زندگی اونها ببینه و به نظر من پیامی که در پس عاشورا و مخصوصاً کربلاست، قیامه، اینه که ما باید همیشه به پای «حقیقت» و «اسلام» بایستیم، حتی اگر بر ضد ما باشد. و مأموریت بزرگ اهل بیت (ع) همیشه مرکزیت زندگی ما رو تشکیل داده، محور زندگی ما به گرد اونهاست که من فکر میکنم امام حسین(ع) مثالی از چگونه زندگی کردن رو به طور خاص در کربلا به ما نشان میده».

(3) اما برنامه ای که محل بحث ما می باشد  برنامه «سفر من به اسلام» است که توسط شبکه بین المللی فیلم و سریال ایران (آی فیلم) به زبان فارسی و عربی برای مخاطبان داخل و خارج کشور پخش می‌شود. همانطور که می‌دانید طبق آمار و اطلاعات موجود شبکه آی فیلم شبکه‌ای به نسبت پربیننده است و با توجه به نوآوری‌هایی که دارد در داخل کشور نیز مورد اقبال عمومی قرار گرفته است. اما آنچه باعث تأسف و تعجب است این است  که: من به طور مستمر طی دو ماه اخیر چندین قسمت از برنامه «سفر من به اسلام» را مشاهده کردم و با این مسایل روبرو شدم:

الف: همه افراد تازه‌مسلمان از اهل سنت بودند و هیچ کدامشان شیعه نشده بودند.
ب: به طور مکرر طریق نماز خواندن آنها با دستان بسته نشان داده می‌شد و حتی عامداً سجده این افراد را که به طریق اهل سنت بود، نشان میدادند.
ج: در بیشتر سخنان این افراد تاکیدشان بر کفایت قرآن و اینکه جواب همه سوالات در قرآن هست و با قرائت آن به تمامی سؤالاتمان پاسخ داده می‌شود؛ به چشم می‌خورد و هیچ کجای سخنان آنها درباره اهل بیت (ع) و نقش هم‌کفو معصومین (ع) با قرآن در هدایت انسان‌ها هیچ صحبتی شنیده نمی‌شد.
د: دست‌کم در سه برنامه که آنها را ضبط کرده‌ام و در آرشیوم موجود است نه تنها دلایل محققانه و قانع کننده‌ای که بتواند تأثیر مثبتی بر دیگران بگذارد دیده نمی‌شود بلکه فقط به کلی‌گویی بسنده شده است.

بخشی از دلایل مسلمان شدن یک خانم را  که در یکی  از قسمت‌های این برنامه بیان کرده است، پیاده کرده‌ام که در ادامه می‌خوانید: «درواقع داشتم یه مستند نگاه میکردم و اتفاقاً در مورد یه زن انگلیسی بود که دینش رو به اسلام تغییر داده بود. در مورد زندگیش قبل از تغییر مذهبش صحبت میکرد. به نظرم، مثل اکثر دخترای انگلیسی یه مقداری، اگر درست خاطرم باشه مشکلاتی با مشروب خوردن و شر و شور بودن و با گروه¬ها گشتن و اینجور چیزا داشت.
فکر کنم یه دوست پسر پاکستانی داشت که آخر سر هم باهاش ازدواج کرد و با اسلام آشنا شد و کلاً زندگی خودش رو متحول کرد. میگفت که چه جوری چیزا، میدونین، چه طور زندگیش الان بهتره، چه طور پیشرفت کرده، در مورد خیلی چیزا صحبت کرد. نتیجتاً به نظرم، با خودم فکر کردم خب، اگه این زن مسلمان شده و یه جورایی چیزی که توصیف میکنه شبیه منه، و زندگیش اینجوری بهتر شده لابد چیزی درونم فکر کرد من می‌خوام یک مسلمان باشم!!».

(4) به گفته آقای اختری بعد از انقلاب ده‌ها میلیون نفر به مذهب حقه شیعه گرویده‌اند، اما شبکه رسمی مملکت شیعی برای هموطنان داخل کشور و برای مخاطبین خارجی خود اقدام به معرفی تازه‌مسلمانان اهل سنت می‌نماید. وا اسفا و وامصیبتا! آیا صدها شبکه ماهواره‌ای اهل سنت که به تبلیغ می‌پردازند کافی نیست که یکی از معدود شبکه‌های بین المللی و پربیننده شیعه هم باید الگوهای خود را از میان اهل سنت انتخاب کند؟
سؤال این جاست که: مسئولان معاونت برون مرزی صدا و سیما به چه حقی  از بیت المال برای معرفی و تبلیغ اهل سنت خرج می‌کنند؟ وظیفه هیأت نظارت بر صداو سیما در این زمینه چیست؟ آیا اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس تاکنون این برنامه را مشاهده کرده‌اند؟
آیا وقت آن نیست که مجمع جهانی اهل بیت و جامعة المصطفی به این مسأله ورود نموده و با ساخت برنامه‌های مناسب و مؤثر هم در ترویج شیعه کوشاتر باشند و هم صدا و سیما را از ساخت برنامه‌های اینچنین برحذر دارند؟
آیا دفتر صدا و سیما در لندن نمی‌تواند با همکاری مرکز اسلامی انگلیس برنامه‌های مستندی را از تازه‌شیعه‌ شده‌ها و حتی شیعیانی که از ابتدا شیعه بوده‌اند اما موفق شده‌اند در جوامع غربی به اعتقادات خود پایبند بوده و زندگی موفقی داشته باشند، تهیه کند؟

خلاصه آنکه: جای تأسف است در ایام شهادت حضرت سید الشهدا (علیه‌السلام) و در ماه‌های محرم و صفر  به جای آنکه شبکه آی فیلم اقدام به پخش مستندهایی از عزاداری‌های شیعیان در اقصی نقاط دنیا و به نمایش گذاشتن رسوم عزاداری شیعیان در داخل و خارج کشور بپردازد، اقدام به پخش چنین برنامه‌هایی می‌نماید و با هیچ تذکری نیز روبرو نمی‌شود.
امید است که مسئولان ذیربط ضمن برخورد قاطع و شایسته با مسببان این قضیه از ادامه پخش برنامه «سفر من به اسلام» جلوگیری نمایند.
در پایان به این نکته نیز اشاره می‌کنم که درباره شبکه آی فیلم و بعضی برنامه‌های آن ایرادات متعدد دیگری نیز قابل ذکر است که انشاء الله در وقتی مناسب بیان خواهم کرد.

ومن الله التوفیق
16 آذرماه 1392
سید محمود خسروشاهی
 
 
 
/ 0 نظر / 9 بازدید